بتن جام

بتن ریزی در هوای سرد

بتن ریزی در هوای سرد
09
سپتامبر
2019
بتن ریزی در فصل زمستان همیشه مشکلاتی را ایجاد می کنند برای حفظ کیفیت بتن در فصل زمستان رعایت نکات زیر می توانند به شما کمک کنند.

بتن ريزی

مخلوط بتن باید در کم ترین زمان ممکن با نظم خاصی انجام شود، اگر این نظم طی نشود افت دما بیشتر خواهد بود. دمای که برای جایدهی لازم است بستگی به حجم بتن دارد. توصيه ما به شما این است اگر در هوای سرد کار بتن ریزی را انجام می دهید از لایه های ضخیم تر استفاده کنید.

اگر شما بتن ریزی کف محوطه یا بتن ریزی کف سوله را در هوای سرد انجام می دهید یکی از مشکلاتی که همیشه وجو دارد تامین کیفیت بتن در دمای پایین می باشد، شما برای اینکه کیفیت بتن خود را در هوای سرد حفظ کنید نیازمند رعایت برخی از اصول و قواعد و دستور العمل هستید. همیشه ب این نکته توجه داشته باشید که در فصول سرد سرما کیفیت بتن را تحت تاثیر خود قرار می دهد. بتن ریزی در هوای سرد به دانش، مواد و رعایت برخی نکات خاص مهندسی نیازمند است. در جایی که دمای هوا کم هست، طول می کشد تا سیمان سخت و سفت شود. برای جلو گیری از این کار بهتر است از سیمان پرتلند نوع سه که نسبت به سیمانهای دیگر خاصیت زودسخت شوندگی دارد استفاده شود. و در آخر توجه داشته باشید که بتن ریزی مواقعی که هوا سرد و دما پایین تر از صفر درجه است فرایند هیدراتاسیون بتن با سرعت بسیار کمتری شکل می گیرد و عملاً بتن سفت نمی شود.

چه مراقبت هایی در خصوص دمای مصالح مصرفی در بتن ریزی در هوای سرد لازم است؟

قبل از هر چیزی باید مراقبت ها در خصوص مصالح مصرفی ،مخلوط کردن بتن، حمل آن، ریختن و عمل آوردن بتن انجام شود تا مصالح مورد نیاز ما در طول عملیات بتن ریزی دچار یخ زدگی و مشکل نشود. شاید شما هم دقت کرده باشید که گوشه ها و لبه های بتن در برابر سرما و زمانی که برف میبارد بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرد، به همین خاطر دمای این بخش های به صورت متوالی را کنترل کنید و اگر چنانچه با مشکل خاصی روبرو شدید سریعا اقدامات لازم را انجام دهید. دمای بتن را در زمانی که کار بتن ریزی را انجام می دهید باید کنترل و دوره عمل آوری را ثبت کنید.  این عمل باید حداقل دو بار  و حداکثر ۵ بار در طول شبانه روز با دقت زیاد در نقاط مختلف ساختمان انجام شود این کار باعث می شود که از سلامت و شرایط بتن ریزی مطمئن و اطمینان کامل حاصل کنیم.

در زمان عمل آوری بتن در شرایطی که هوا سرد و یخبندان می باشد چه نکاتی را باید در نظر گرفته و به آن عمل کنیم تا کیفیت بتن ما حفظ و از آن کاسته نشود؟

نکته اول:

-از ضد یخ های با کیفیت بالا و امتحان پس داده استفاده کنید این کار یکی از مهم ترین نکات می باشد.

نکته دوم:

-اگر از پوشش های عایقی در زمان بتن ریزی کف سوله استفاده کنیم کیفیت بتن ما را در برابر یخ زدگی حفظ می شود.

نکته سوم:

-روش دیگری که در در شرایط یخبندان و سرما پیشنهاد می شود گرم کردن بتن و محیط اطراف آن می باشد این کار بتن را از یخ زدگی و در مقابل سرما محافظت می کنند این نکته را فراموش نکنید که از تبخیر کربناسیون بتن و تبخیر آب زیاد در زمانی که آتش روشن کرده ایم تا محیط را گرم کنیم جلوگیری شود تا منجر به این نشود که کیفیت بتن پایین بیاید.

نکته چهارم:

-زمانیکه شما پوشش ها را برمیدارید دقت کنید که وزش باد باعث افت کیفیت بتن نشود.

نکته پنجم:

-مکانی را که میخواهید عمل بتن ریزی را روی آن انجام دهید را تمیز کنید تا یخ و برف روی آن نباشد اگر برایتان مقدور است زمین را گرم کنید تا دمای محیط  2+ درجه سانتیگراد را داشته باشند.

نکته ششم:

و در آخر توجه کنید که برای شروع عمل آوری نباید دمای بتن را زود بالا ببریم این کار باعث می شود تا شوک به بتن وارد شود و کیفیت خود را از دست بدهد.

تدابیر را که در هنگام بتن ریزی در هوای بارانی باید انجام بدهیم؟

-قبل از اینکه بتن جدید را بخواهبد بریزد دقت کنید تا آب جمع شده روی بتن های قدیمی یا در درزهای اجرایی را کامل خشک کنید.

- نسبت آب به سیمان را تا حد امکان کاهش دهید چراکه آب بارانی که قبلاً بر روی سطح سنگدانه باریده به آن اضافه می شود این کار باعث می شود کیفیت سیمان بالا رفته و کیفت کار ما نیز بالا برود.

-اگر برایتان مقدور می باشد سطح بتن را اندکی شیبدار کنیداین کار باعث می شود تا آب بتواند به طرف پایین شیب حرکت کنند و زهکشی شود.

-زمانیکه کار بتن ریزی شما به پایان رسیده است دوغاب پرسیمان را به سطحی از بتن که بارندگی در آنجا وجود داشته بپاشید.

-هنگام رگبار و در زمانیکه کار بتن ریزی را انجام می دهید بتن ریزی را متوقف کنید و روی بتن را با پلاستیک پوشش دهید. و بعد از اینکه رگبار تمام شد دوباره کار خود را شروع کنید.

نتیجه گیری

بتن ریزی در همه ایام سال با رعایت نکات بالا کاملا امکان پذیر می باشد. توصیه ما این است که در مواقعی که باران خیلی شدید در حال باریدن است کار خود را متوقف کنید زیرا که باران سنگین که در حال باریدن می باشد دوغاب سیمان را که در بتن ریخته ایم را کامل خواهد شست. و کیفیت بتن ریزی ما پایین می آید. بهترین قیمت بتن ریزی را از شرکت بتن جام بخواهید.